الزام به تنظیم سند ملک مشاع و مراحل آن در قانون

الزام به تنظیم سند ملک مشاع

یکی از موارد و جاهایی که در موارد زیادی مورد اختلاف و سوال واقع می شود در رابطه با املاک مشاع هست، به این دلیل که ملک مشاع در بین چند نفر مشترک بوده و برای تعیین حد و حدود و تصرف معمولا با اختلافاتی همراه هست؛ این مقاله را به همین موضوع و موضوع الزام به تنظیم سند ملک مشاع اختصاص داده ایم.

در مورد املاک عادی پس از مراحل پرداخت و مبایعه نامه زمانی تعیین می گردد تا طرفین در دفاتر اسناد رسمی حضور یافته و ملک را با سند رسمی به اصطلاح به نام بزنند ولیکن این مرحله در مورد املاک مشاع، احتیاج به پیش درآمدهای خاص دارد، از جمله اینکه ملک مشاع بایست از قبل تفکیک شود و صاحبان ملک مشاع نمی توانند قبل از تفکیک درخواست تنظیم سند داشته باشند، از این بابت دو راه پیشنهادی در تنظیم سند ملک مشاع این است که اولا شرکا با یکدیگر توافق نموده و تفکیک انجام شود و سپس برای تنظیم سند اقدام کنند و یا به عنوان راه بعد همه شرکا با هم خواسته شان را که درخواست تفکیک و تنظیم سند رسمی است، ضمن یک دادخواست ارائه بدهند.

الزام به تنظیم سند ملک مشاع

اگر یکی از شرکا نسبت به فروش ملک و سهم خود اقدام نماید، بایست تنظیم سند به نام خریدار را انجام دهد، در غیر اینصورت خریدار می تواند درخواست الزام به تنظیم سند ملک مشاع را به دادگاه تقدیم کند و فروشنده را موظف نماید تا ملک فروخته شده در سهم خود را با تنظیم سند تحویل بدهد.

شرایط ملک مشاع در خرید و فروش

تعریف ملک مشاع همان طور که از نامش پیداست ملکی است که بین چند نفر به واسطه موردی مانند ارث و یا دیگر موارد مشترک باشد و این وضعیت که حالت اشاعه نام دارد به این معنی است که هر کدام از شرکا در جزء جزء مال سهیم هستند، در این بین مسئله خرید و فروش و یا هرگونه تغییری در ملک منوط بر رضایت شرکا خواهد بود.

در ضمن این موضوع، نکته حائز اهمیت این است که درست است ملک مشاع و مشترک می باشد ولی به این معنی نیست که نمی توان برای این ملک سند دریافت نمود و همان گونه که مطرح شد در رابطه با تنظیم سند باید شرکا به اتفاق و یا پس از تفکیک، سند درخواست نمایند تا تنظیم شود.

در این بین اگر خریداری برای ملک مشاع واقع شد و ملک و سهم هر کدام از شرکا به فروش رسید، آن قسمت از سهم فروخته شده می بایست به نام خریدار سند بخورد وگرنه خریدار از طریق دادخواست الزام به تنظیم سند ملک مشاع می تواند آن را انجام داده و بر اساس قرارداد در رابطه با وجه التزام و سند و یا هر کدام به تفکیک و بنا به مفاد مبایعه نامه اقدام کند.

و نیز در رابطه با اتمام شراکت فی مابین شرکا در ملک مشاع طرفین می توانند بنا به توافق اگر در بین آنها فرد غایب و یا محجوری نباشد، ملک را تقسیم و پس از تقسیم هرکدام به طور جداگانه سند بگیرند.

Summary
الزام به تنظیم سند ملک مشاع و مراحل آن در قانون
Article Name
الزام به تنظیم سند ملک مشاع و مراحل آن در قانون
Description
متن در رابطه با تنظیم سند ملک مشاع تنظیم شده است و بر این مبنا توضیحات ارائه شده است، اینکه ملک مشاع چیست، چگونه خرید و فروش می شود و آیا الزام به تنظیم سند ملک مشاع امکان پذیر است یا نه مواردی است که در این مقاله توضیح داده شده است.
Author
Publisher Name
adlvarzan
Publisher Logo

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *