قوانین مرتبط با افراز، تفکیک و تقسیم ملک مشاع

قوانین مرتبط با افراز، تفکیک و تقسیم ملک مشاع

در برخی شرایط چند نفر به صورت شراکت صاحب یک زمین و ملک مشاعی می شوند که در واقع بزرگترین مشکل آنها بر سر راه فروش این ملک ناشی از افراز، تفکیک و تقسیم ملک مشاع است، اینکه سهم هرکس به چه صورت محاسبه می شود و یا اینکه چگونه این ملک افراز و تقسیم می شود موضوعی است که به دلیل سوال مراجعین در این متن آورده شده.

تعریف ملک مشاع چیست؟

ملک مشاع ملکی است که در بین دو یا چند نفر مشترک بوده و تمامی شرکا در جزء جزء مال سهیم هستند به این ترتیب اختیار مال به دست جمع آنها است و هرکدام اگر نیاز به فروش و یا معامله ملکشان به هر شکل داشته باشند نیاز به اجازه دیگر شرکا هست تا زمانی که ملک افراز شده و تفکیک و تقسیم صورت پذیرد.

در چه شرایطی می توان درخواست افراز، تفکیک و تقسیم ملک مشاع را نمود؟

درباره ملک مشاع همانگونه که گفته شد نیاز است تا شرکا نسبت به آن تصمیم گیرنده باشند، حال اگر در بین شرکا کسی درخواست این را داشته باشد که بتواند سهم خود را از دیگران مجزا نماید اولین پیش بینی قانون این است که شرکا با توافق بتوانند زمین و یا ملک را جدا نمایند ولیکن اگر توافق و تراضی صورت نپذیرد هرکدام از شرکا می توانند با مراجعه به دادگاه از قانون درخواست نمایند تا ملک تقسیم شده و به هر کدام از شرکا تحویل گردد.

در این قسمت به طور جداگانه به مفهوم افراز، تفکیک و تقسیم ملک مشاع می پردازیم

درباره تقسیم باید گفت به معنی تقسیم نمودن ملکی است که بین دو یا چند نفر مشترک است این تقسیم شامل دو مبحث افراز و تفکیک می شود

تفکیک به چه معنی است؟

تفکیک به معنی  قسمت کردن یک مال غیر منقول است (از قبیل زمان، ساختمان و …) است در واقع یک ملک به قطعات کوچکتر تقسیم می شود، مثلا یک قطعه زمین دو هزار متری قابل تفکیک به چهار ملک 500 متری است که به اصطلاح گفته می شود ملک به چهار قطعه 500 متری تفکیک شده است.

افراز به چه معنی است؟

افراز در واقع به معنی جدا شدن چیزی از یک چیز دیگر است و در این مورد ( افراز، تفکیک و تقسیم ملک مشاع ) زمانی که بین شرکا به توافق و تراضی ملک تقسیم شود و یا برحسب عدم توافق و درخواست از دادگاه ملک تفکیک و به هرکدام متعلق شود افراز صورت گرفته است.

 

تفاوت بین افراز و تفکیک

بین افراز و تفکیک تفاوت وجود دارد، به این معنی که یک ملک واحد با یک مالک قابل تفکیک است، مثلا زمانی که صاحب ملک بخواهد با تفکیک آن را به قطعات کوچکتر تقسیم و به فروش برساند ولی افراز زمانی اتفاق می افتد که ملک مشاعی در بین باشد و حداقل دونفر شریک وجود داشته باشند.

درباره چگونگی و مراحل تفکیک، افراز و تقسیم ملک مشاع که چگونه می توان ملک را تفکیک و افراز نمودو یا برای این کار به کجا بایست مراجعه نمود در مقاله آتی بحث خواهیم کرد.

افراز، تفکیک و تقسیم ملک مشاع

افراز، تفکیک و تقسیم ملک مشاع

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *