نفقه چیست و به چه کسی تعلق می گیرد؟ نفقه فرزند خانواده بر عهده چه کسی است؟

نفقه

نفقه مالی است که مرد در جهت تأمین هزینه های زندگی زن و فرزندش از جمله خانه، اثاثیه منزل، لباس، دارو، هزینه های غذا و امثال آن می پردازد و در عرف و شرع نفقه بنا به این شرط که زوجه از وی تمکین داشته باشد تعلق می یابد و همچنین در ازدواج موقت نفقه تنها در صورتی که در شروط عقد آورده شده باشد برقرار می شود، به عبارتی در عقد موقت نفقه منظور نمی گردد.

به بیان ساده تر زنی که از شوهر خود تمکین داشته و در عقد دائم وی باشد محق دریافت نفقه می باشد و بر اساس قانون تنها هنگامی می تواند از شوهر خود درخواست نفقه داشته باشد که از وی تمکین کرده باشد.

تمکین به چه معناست؟

در واقع تمکین به معنای اجابت نیازها و خواسته های مشروع مرد از سوی زن است و از جمله مصادیق این خواست ها و نیازها می توان به اسکان زن در خانه دائمی مرد اشاره کرد به عبارت دیگر زنی که در ازدواج مردی قرار می گیرد باید در خانه وی مستقر گردد مگر آنکه در حین عقد شرطی بر خلاف آن ذکر شده باشد.

در صورتی که زوجه منزل همسرش را بدون داشتن دلیل موجهی ترک نموده باشد و در خانه دیگری  حتی منزل پدر و مادر خود زندگی کند، مرد می تواند از دادن نفقه خودداری کند، در قانون به اصطلاح به زنی که از شوهر خود تبعیت ننموده و تمکین نکند ناشزه گفته می شود و مرد محق درخواست طلاق و یا ازدواج مجدد از دادگاه خواهد بود، علاوه بر نفقه زن، نفقه فرزند نیز بر عهده پدر گذاشته شده است.

نفقه فرزند بر عهده چه کسی است و چگونه محاسبه می شود؟

در قانون و بر اساس ماده 1199 قانون مدنی در خصوص نفقه فرزند آورده شده است که نفقه اولاد بر  عهده پدر است پس از فوت پدر يا عدم قدرت او به انفاق به عهده اجداد پدري است با رعايت الاقرب فالاقرب در صورت نبودن پدر و اجداد پدري و يا عدم قدرت آنها نفقه بر عهده مادر است . هر گاه مادر هم زنده و يا قدر به انفاق نباشد با رعايت الاقرب فالاقرب به عهده اجداد و جدات مادري و جدات پدري واجب النفقه است و اگر چند نفر از اجداد و جدات مزبور از حيث درجه اقربيت مساوي باشند نفقه را بايد بحصه متساوي تاديه كنند.

آیا نفقه فرزند به سن رشد وی بستگی دارد؟

در موضوع نفقه فرزند حکم بر اساس سن رشد نیست و اگر فرزند نتواند و منبع مالی نداشته باشد همچنان تامین معاش و نفقه وی بر عهده اشخاص آورده شده در قانون می باشد.

عدم پرداخت نفقه به عنوان جرم تلقی گشته و زوجه، فرزندان و یا هر کسی که حضانت فرزندان را بر عهده گرفته است می تواند از پدر و یا شخصی که نفقه بر او واجب گردیده شکایت کند و با در نظر گرفتن شرایط، قاضی دادگاه وی را از سه ماه و یک روز تا پنج ماه حبس محکوم می نماید، همچنین در صورت فوت پدر و یا ناتوانی وی در تأمین معاش فرزندان نفقه بر عهده پدربزرگ و یا جد و یا دیگر
اجداد پدری نهاده شده است.

 

آموزش ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *